Tkaní na 8 listém stolním stavu


Osmilistý stolní stav je kouzelný nástroj, na kterém se tvoří ty nejkrásnější látky s rozmanitými vzory a barevnými kombinacemi.

Dá se na něm vytvořit úplně vše od koberců, přehozů a polštářků, závěsů a dalšího bytového textilu, přes plédy, šály, kabáty a další oblečení až po tenké, splývavé a bohatě vzorované látky. Tady nás omezuje jen vlastní fantazie.

Výrobky tkané touto technikou:


Jak takový výrobek vzniká?

Nejprve je potřeba výrobek vymyslet, navrhnout design a účel použití. Podle toho se pak plánuje jeho velikost, případně střih, určuje se, jak hustá osnova a jak silné příze budou vhodné, kolik jich bude třeba a v jaké délce.

Vzory se generují v dostupné aplikaci nebo se hledají na internetu a v tkalcovských knihách, vymyslet je jen tak z hlavy není moc reálné. I samotné navedení osnovy tak, aby se vzor na látce následně vytvořil, je pak poměrně složité.

Nejprve se příze namotá na snovací rám, kde se zároveň naměří délka a napočítá počet nití od každé barvy. Pak se osnova zajistí několika úvazy a opatrně přenese ke stavu, aby se nezacuchala a nakonec se do něj každá nitka po jedné navede. Přitom se musí provést nitěnkou v jednom z osmi listů a navíc ještě i mezerou v tkalcovském hřebenu.

Listy jsou připevněné na páčky, jejichž zvedáním a pokládáním při tkaní vzniká vzor, pokud jsou dobře uvázané a navedené. Hřeben je pevný, kovový a při tkaní jednak udržuje rozestupy a šířku osnovy a jednak se s ním tzv. přitlouká.

Podle hustoty, délky a složitosti vzoru trvá proces navedení osnovy 5 až 10 hodin.

Při tkaní je pak potřeba dávat pozor, aby se páčky zvedali ve správném pořadí a aby se nepokřivil okraj tkaniny, ale sledovat, jak látka roste pod rukama a vzor dělá, co má, je vážně skvělý pocit :-)