Technika tkaní na karetkách

Tkaní na karetkách je starodávná textilní technika známá již v 8. století před naším letopočtem. Zajímavé je, že ji tehdy vymysleli muži, kteří karetkované popruhy využívali jako velmi pevné a spolehlivé ohlávky pro dobytek.

Ženy později přidaly barvy a vzory, čímž se staly oblíbeným módním doplňkem, kdy se zejména ve středověku používaly jako volně vázané opasky nebo zdobné lemy oděvů.

Dnes nacházejí uplatnění na historických kostýmech, používají se jako opasky, ucha tašek a batohů, vodítka a obojky pro psy nebo popruhy na hudební nástroje.

Popruhy tkané na karetkách mohou být až 0,5 cm silné, protože jsou několikanásobně provazované. Díky tomu jsou také velmi pevné a dlouho vydrží. Při výrobě používám nejčastěji bavlnu různé síly, využít jde ale i bambus, banán, ovčí vlnu nebo jutové provázky. Zakončené mohou být šitím, zapletením nebo sponou.

Výrobky tkané touto technikou

Jak takový výrobek vzniká

Nejprve musím výrobek vymyslet, to většinou začíná tím, že objevím nějakou pěknou sponu, která pak určí účel použití a potřebnou šířku i délku popruhu.

Podle toho pak odvozuji na kolika karetkách budu tkát, hledám vhodný materiál, vybírám si barvy a tvořím vzor. Vzory se dnes kreslí v PC aplikaci nebo se vyhledávají v tkalcovských knihách. Navádět karetky jen tak bez předlohy opravdu moc nejde.

Podle vzoru si pak nastříhám příze a postupně je po čtyřech navádím do každé karetky zvlášť. Musím přitom dodržet pořadí i směr, protože to přímo ovlivňuje výsledek. Jednotlivé destičky se mi také nesmí rozsypat, to bych mohla začít od začátku.

Nakonec si navedenou osnovu napnu na stav nebo mezi dva pevné body a můžu začít tkát. Tento proces od výběru barev po vypnutí osnovy trvá podle složitosti vzoru až 4 hodiny.

Samotné tkaní už je pak za odměnu, musím jen dávat pozor na směr otáčení, abych si vybraný vzor nezkazila. Podle počtu karetek a složitosti vzoru postupuje tkaní tempem 10 až 30 cm za hodinu. Nakonec se popruh ze stavu sundá, zašijí se konce, aby se nepovoloval a nasadí se na něj vybraná spona.