Stužkové tkaní


Tzv. stužkový stávek se používá k výrobě vzorovaných tkaniček a popruhů.

Osnova se zde navádí ve dvou rovinách, které následně tvoří vzor. Utek mezi nimi je pouze spojuje, ale ve výsledném vzoru není vidět. Je to v podstatě jednodušší verze karetkování, která ale neumožňuje šikmé vzory.

Takto vyrobené tkanice nejsou tak tlusté jako karetky a více se proto hodí jako nášivky, aplikace či lemy k ozdobení oblečení, tašek a dalších výrobků.

Stužky tkané ze silnějších materiálů lze využít jako jemné opasky, vodítka pro malá zvířátka, příp. z nich ušít různá pouzdra a taštičky. Stužky z jemnější bavlny lze využít jako tkaničky do bot nebo tkaničku na zavázání halenky.

Výrobky tkané touto technikou:


Jak takový výrobek vzniká?

Nejprve je potřeba výrobek vymyslet. Navrhnout design, barvy, vybrat vhodný materiál, způsob a typ zakončení, rozplánovat šití, určit potřebnou šířku a délku a správně vypočítat, kolik nití a v jaké délce bude potřeba.

Když tohle všechno vím, je potřeba vymyslet vzor nebo kombinaci vzorů. Vzory tvořím podle nálady v počítačovém programu nebo pastelkami na papír. Někdy to chvíli trvá než přijde inspirace, jindy navádím stav náhodně, bez předlohy. Dalším krokem je nastříhání příze každé barvy, a to v potřebné délce a počtu jejího zastoupení ve vzoru.

Po nastříhání navedu každou nitku postupně a po jedné na stav. Navádí se ve dvou rovinách, střídavě horní a dolní osnova. Vše se musí řádně dotahovat, protože s povolenou osnovou se tkát nedá. Je přitom potřeba dávat pozor, nepřeskakovat, aby se nám následně při tkaní tvořil vybraný vzor a ne něco úplně jiného.

Tento proces zakončený navedením osnovy trvá 1,5 až 4 hodiny podle počtu nití ve vzoru.

Samotné tkaní už je pak za odměnu a klidně si k němu můžu pustit film :-)