Stužkové tkaní


Tzv. stužkový stávek se používá k výrobě vzorovaných tkaniček a popruhů.

Osnova se zde navádí ve dvou rovinách, které následně tvoří vzor. Utek mezi nimi je pouze spojuje, ale ve výsledném vzoru není vidět. Je to v podstatě jednodušší verze karetkování, která ale umožňuje pouze vodorovné a svislé vzorování - šikmé vzory tímto způsobem nikdy nevzniknou.

Takto vyrobené tkanice také nejsou tak tlusté jako karetky a více se proto hodí jako nášivky, aplikace či lemy k ozdobení oblečení, tašek a dalších výrobků.

Používají se též tkaničky do bot nebo na zavázání halenky. Stužky ze silnějších materiálů lze využít jako jemné opasky, vodítka a obojky pro malá zvířátka, příp. z nich ušít různá pouzdra, taštičky a batůžky.

Výrobky tkané touto technikou:

Jak takový výrobek vzniká?

Nejprve je potřeba vymyslet výrobek, v případě tašky si detailně naplánovat šití i to, jak široké a dlouhé stužky na něj budeme potřebovat. Důležitý je také výběr materiálu, barev, způsobů a typu zakončení. Podle toho se pak počítá, kolik nití bude potřeba, abychom získali potřebnou šířku.

Když tohle všechno víme, je potřeba vymyslet vzor nebo kombinaci vzorů. Vzory tvoříme podle nálady v počítačovém programu nebo pastelkami na papír. Někdy to chvíli trvá než přijde inspirace, jindy přijde hned a navádíme stav prostě jen tak, bez předlohy. Dalším krokem je nastříhání příze od každé barvy, a to v potřebné délce a v počtu jejího zastoupení.

Po nastříhání si sedneme ke stavu a každou nitku na něj postupně, po jedné navedeme. Navádí se ve dvou rovinách, střídavě horní a dolní osnova a musí se řádně dotahovat, protože s povolenou osnovou se tkát nedá. Také je potřeba dávat pozor, nepřeskakovat a celkově to udělat správně, aby se následně při tkaní tvořil opravdu ten vzor, který jsme si vymysleli.

Tento proces zakončený navedením osnovy trvá 1,5 až 4 hodiny podle počtu nití ve vzoru, a to jsme ještě nezačali tkát. Samotné tkaní už je pak za odměnu a klidně si k němu můžeme pustit film :-)