Technika tkaní na stužkovém stavu

Jak už název napovídá, vyrábějí se technikou stužkování nejrůznější vzorované tkaničky, opasky a stužky. Osnova se navádí přímo na tzv. stužkový stav, a to ve dvou rovinách, které se při tkaní prolínají mezi sebou.

Při výrobě používám nejčastěji bavlněnou přízi, využít je ale možné i exotický bambus nebo kokos, tradiční ovčí vlnu či jutové a sisalové provázky.

Hotové tkanice nejsou tak tlusté jako karetky a více se proto hodí jako lemy a nášivky, které ozdobí Vaše oblečení. Používají se také jako jemné opasky, vodítka pro drobná zvířátka, příp. se z nich šijí různá pouzdra a potahy na polštářky.

Máte-li zájem o dodání samostatné stužky bez zakončení, vhodné pro Vaše další tvoření, kontaktujte mě, určitě se domluvíme.

Výrobky tkané touto technikou

Módní doplňky k prodeji najdete zde, obojky a vodítka pro vaše mazlíčky tady.

Jak takový výrobek vzniká

Nejprve je potřeba navrhnout si design a barvy, vybrat vhodný materiál, způsob a typ zakončení, rozplánovat šití, určit potřebnou šířku a délku popruhu a spočítat, kolik nití a v jaké délce bude na výsledný výrobek potřeba.

Vzory si kreslím pastelkami na kostičkovaný papír, jde totiž jen o střídání dvou řad, které tvoří proužky nebo kytičky.

Podle vzoru si nastříhám příze od každé zastoupené barvy a každou z nich postupně po jedné navedu na stav. Navádí se střídavě horní a dolní osnova a vše se musí dotahovat.

Tento proces zakončený navedením osnovy trvá podle složitosti vzoru až 4 hodiny. Samotné tkaní už je pak za odměnu a většinou si k němu pustím pěkný film 🙂