Technika stužkování

Jak už název napovídá, vyrábějí se stužkováním nejrůznější vzorované tkaničky, popruhy a stužky. Osnova se navádí přímo na tzv. stužkový stav, a to ve dvou rovinách, které se následně mezi sebou prolínají. Tato technika je z těch novějších a jedná se v podstatě o velmi zjednodušenou formu karetkování.

Hotové popruhy nejsou tak tlusté jako karetky a proto se více hodí i jako lemovky a nášivky, které ozdobí Vaše oblečení. Více se ale  používají jako jemné opasky, popruhy ke kabelkám, vodítka pro drobná zvířátka, náramky a jiné doplňky.

Při výrobě používám nejčastěji bavlněnou přízi, využít je ale možné i exotický bambus nebo kokos, tradiční ovčí vlnu či jutové a sisalové provázky.

Stužky nabízím také v metráži, v jednom kuse jsem přitom schopna dodat maximálně 10 cm šířky a šest metrů délky.

Výrobky tkané touto technikou

Jak takový výrobek vzniká

Nejprve si podle zamýšleného výrobku vyberu vhodný materiál, způsob a typ zakončení. Určím si potřebnou šířku a délku popruhu, vymyslím si barevný vzor a spočítám, kolik nití a v jaké délce budu potřebovat.

Vzory si kreslím v aplikaci, ale šlo by to i pastelkami na papír. Jde totiž jen o střídání dvou řad, které následně tvoří proužky, puntíky nebo kytičky.

Podle vzoru si na stav navedu příze ve správném pořadí a barvě a všechny je pořádně dotáhnu, aby se mi osnova při tkaní nepovolovala.

Celý tento proces mi trvá až tři hodiny.

Při tkaní pak střídám horní osnovu s tou spodní a zároveň je provazuji útkovou přízí. Musím si přitom neustále hlídat šířku popruhu a správně dotahovat, ale i tak je pro mě samotné tkaní prima relax u televize 🙂